12.9.2020 TJ Svitavy - ABC Braník 1:2 (0:1)

13.09.2020 19:12

V sobotu 12.září jsme absolvovali nejdelší výjezd sezóny. Čekala nás cesta do Svitav a tam utkání s místním týmem, o kterém jsme úplně nevěděli, co od něj můžeme čekat. Jeho výsledky v prvních třech kolech nebyly úplně jednoznačné. Soupeř si totiž zatím připsal těsnou výhru nad Třebeší 2:1, demolici Berouna 10:0 a prohru 2:3 ve Vlašimi. Přesto jsme do utkání šli s respektem, už proto, že jeho základní sestava byla v naprosté většině tvořena hráči dorazového ročníku 2002. Zároveň jsme ale cítili, že náš tým dnes do zápasu dá všechno a o úspěch se bude prát do poslední minuty.

Nakonec si odvážíme 3 body, které mají i vzhledem k průběhu zápasu sladkou příchuť. Bylo to neskutečně těžké utkání a kluky hodně bolelo. Ale kvůli takovým zápasům fotbal všichni děláme a hrajeme a přesvědčili jsme se o tom, že úspěšní můžeme být proti jakémukoliv týmu naší soutěže. Prostředí, ve kterém se hrálo a zejména trávník, který patří k těm úplně nejlepším v naší skupině, radost z fotbalu určitě pomohlo.

Samotný úvod zápasu patřil určitě spíš domácím. Začali velmi aktivně a my měli problém udržet míč a dostat se na soupeřovu polovinu hřiště. Ve 4.minutě jsme přežili klinickou smrt. Po uklouznutí Járy Ziky se hráč soupeře dostal relativně snadno před Káju Maříka, ten jeho střelu ale vystihl a šanci zlikvidoval. Ve 24.minutě jsme zásluhou našeho gólmana odolali další podobné situaci. Poté jsme se přeci jen z tlaku domácích postupně začali vymaňovat. Na hřišti se několikrát i dost zajiskřilo. Domácí vědomi si své fyzické převahy hráli velmi tvrdě. Kotníky Martina Lebedy, lýtko Standy Petruse a šrámy dalších hráčů by mohly vyprávět.

Ve 30.minutě Roman Bentsa mířil střelou z voleje mimo a připravili jsme si i další příležitosti. Ke gólu ale bylo daleko. Až přišla 44.minuta a náš rohový kop. Míč prolétl napříč celým pokutovým územím soupeřem až na hlavu nikým nehlídaného Kuby Macha a ten chybu domácí obrany po zásluze potrestal. Skóre se v poslední minutě první půle mohlo měnit i na druhé straně, ale třetí důležitý zákrok předvedl Kája Mařík a naše šance do druhého poločasu tak zůstaly vysoké.

Věděli jsme, že do druhého poločasu domácí vletí se snahou s nepříznivým vývojem něco udělat. My jsme ale v těchto fázích zápasu hráli velmi chytře a trpělivě. Zároveň spolehlivě a bez větších chyb, čímž jsme soupeři evidentně brnkali na nervy. Bohužel jednu z mála větších chyb za celý zápas jsme si schovali na snad nejhorší možný okamžik. V 64.minutě se v naší šestnáctce prodíral podle brankové čáry hráč soupeře, obhodil si Ivana Karpova a ten už byl v souboji pozdě. Neoddiskutovatelný faul a penalta. Bohužel s jistotou proměněná – 1:1.

Tým se ale dál burcoval a bylo vidět, že kluci mají chuť se dál prát o úspěch. Bohužel v 68.minutě přišla velmi diskutabilní situace. Naši bránící hráči reklamovali v naší šestnáctce ruku soupeřova hráče a k překvapení všech nepřesný rozhodčí nařídil pokutový kop proti nám za domnělou ruku našeho hráče. Sám jsem ze střídačky situaci ve skrumáži úplně přesně neviděl, ale přišlo mi, že rozhodnutím byli zaskočeni i soupeřovi hráči. Každopádně pokutový kop soupeř Kája Mařík zneškodnil a podtrhl tak svůj dnešní dobrý výkon.

O dvě minuty později zafungovalo okřídlené „Nedáš – dostaneš“. Po pravé straně unikal Adam Hucl a soupeř jeho únik dokázal zastavit jen faulem těsně před hranicí šestnáctky. Přímý kop do vápna rozehrál Lukáš Ventura. Míč se odrazil z bránící skrumáže k Tomášovi Kučerovi jeho střela a k překvapení všech prošla až do sítě. Viděl jsem už i hezčí góly, tenhle patří ale k těm nejdůležitějším. Vzhledem k tomu, že jsme si závěr zápasu pohlídali a zápas dotáhli do vítězného konce, dal nám totiž obrovský klid do další práce a aspoň trochu sejmul deku, která na nás ležela po úvodních dvou zápasech.

Výhru a zlepšenou hru musíme potvrdit i příští týden proti Berounu a doufat, že se soutěž bude dál normálně dohrávat. V tomto kole už byly dva zápasy kvůli Covidu odloženy…