15.4.2018 SK Union Vršovice - ABC Braník 1:1 (1:0)

15.04.2018 17:09

Po úspěšném vstupu do jarní části soutěže nás v sobotu 15.dubna čekal další nesmírně těžký úkol – pokusit se získat body na hřišti suverénního lídra Unionu Vršovice, který v dosavadním průběhu Přeboru jen jedinkrát prohrál.  Když už je řeč o hřišti, tak jeho kvalita je všelijaká jen ne dobrá. Ale i s tím jsme dopředu počítali a částečně tomu uzpůsobili sestavu i taktiku.

Ze zápasů proti Vršovicím se postupem let stala prestižní záležitost a rozhodují detaily. Ptalo se mě dnes několik diváků, proč jsou tato utkání tak vyhrocená. Sám nevím, ale roli hraje asi vyrovnanost obou týmů a rivalita v soubojích o titul v dorazových ročnících. Vzpomínám na řadu vyrovnaných a důležitých zápasů, např. na hořkou ztrátu 3 bodů v nastaveném čase na jaře 2017, kdy jsme útočili na titul Přeborníka ve starších žácích nebo čerstvě na podzimní vyhrocený zápas na našem hřišti. A dnes to nebylo jiné. Viděli jsme spíš bojovné a tvrdé utkání, které moc fotbalové krásy nepobralo. Přesto se muselo přítomným líbit, protože jeho průběh byl napínavý až do posledního hvizdu.

Domácí byli lepší v podstatě po celé utkání. Byla patrná jejich fyzická převaha, daná částečně i tím, že jejich kádr je tvořen převážně hráči ročníku 2001. My jsme se v důrazu a bojovnosti soupeři vyrovnali, nicméně za celý první poločas jsme nedokázali ohrozit domácího brankáře. Ani soupeř neměl v prvním poločase nijak drtivý tlak, nicméně si dokázal vytvořit několik velkých příležitostí. Dvakrát se ocitl samotný hráč soupeř před Kájou Maříkem, ale jak v 6., tak v 38.minutě vyšel z tohoto minisouboje vítězně náš brankář. Mezitím však přišla 14.minuta a v ní hodně přísně nařízená penalta a žlutá karta za faul Filipa Čiháka v naší šestnáctce. I tento okamžik přispěl ke gradaci emocí, které přinesly v dalším průběhu mimo jiné i dalších 5 žlutých karet. Domácí kapitán penaltu střelou k tyči proměnil a otevřel tak poměrně brzy skóre.

Po zbytek prvního poločasu se nám nedařilo udržet míč na našich kopačkách, ale naše defenziva kromě výše zmíněné situace ve 38.minutě pracovala bez chyb a tak se do kabin šlo za stavu 1:0 pro domácí.

Po přestávce jsme se chtěli pokusit změnit obraz hry a být aktivnější směrem dopředu. A to přestože naši útočníci měli s obranou domácích velmi těžkou práci. Přesto se nám záhy podařilo srovnat skóre. Ve 43.miniutě jsme kopali roh z pravé strany a po následné skrumáži v šestnáctce domácích srovnal naší vůbec první střelou na 1:1 Martin Žůrek. Chtěli jsme i dál hrát aktivně, ale postupem času získával soupeř stále větší převahu a několikrát nebezpečně zahrozil. My jsme však dnes měli jednu velkou jistotu v brance. I další dvě stoprocentní šance soupeře dokázal zlikvidovat Kája Mařík a když už byl v 69.minutě překonán, tak se míč zastavil na břevně naší branky. Ve zbytku zápasu se už ale na kopačky domácích vkradla nervozita a tak se nám podařilo cenný a překvapivý bod na horké půdě ve Vršovicích uhájit.

Dnešní zápas hodně bolel, kluci ho zvládli a za nasazení a bojovnost si bod zaslouží. Dokázali jsme vytěžit z minima maximum, ale takový je fotbal. Je ale stále na čem pracovat a možná trochu nečekané 4 body z úvodních dvou jarních kol musíme potvrdit v dalších zápasech. A to už příští neděli, kdy na svém hřišti přivítáme tým Kolovrat.

Výsledky a statistiky ostatních zápasů ZDE

Branky:                43. Žůrek

Sestava:              Mařík – Macho, Čihák, Zika, Branžovský (Pěchota) – Fryš, Srba, Zvelebil, Chlum (Štofl) – Velebil, Žůrek (Kejha)

Střely:                 14:2 (7:0)

Rohy:                  6:3 (2:1)

Fauly:                 13:16 (8:7)

Ofsajdy:              1:1 (0:1)

Žluté karty:          3:3 (14‘ Čihák, 62‘ Velebil, 77‘ Žůrek)

Pavel MAŘÍK